دوشنبه 27 خرداد 1398
Jun 17 2019

تبلیغات


تبلیغات


اخبار سیاسی

 

 

نشت مشترک روحانی با رئیس جمهور آفریقای جنوبی

دیدار روسای ایران و آفریقای جنوبی

 

رئیس جمهوری، رقابت كشورهای مختلف برای انعقاد قرارداد همكاری با ایران را شدید توصیف كرد و در عین حال گفت: ما هیچ‌گاه دوستان صمیمی خود در دوران تحریم را از یاد نمی‌بریم.

 

 

 

حسن روحانی روز یكشنبه و در نشست مشترك هیأت‌های عالی‌رتبه ایران و آفریقای جنوبی، سفر رئیس‌جمهوری این كشور به تهران را آغازی برای سرعت بخشیدن در روابط دوجانبه در زمینه‌های گوناگون از جمله اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، علمی و بین‌المللی دانست و گفت: آفریقای جنوبی به خاطر مقاومت و مبارزه مردم این منطقه در برابر آپارتاید و نظام استكباری، جایگاه خاصی نزد ملت ایران دارد.


رئیس‌ جمهوری، روابط خوب دو ملت و همكاری‌های دیرینه ایران و كنگره ملی آفریقا در دوران مبارزه با آپارتاید علتی برای گسترش روابط دو كشور دانست و خاطرنشان كرد: جمهوری اسلامی ایران در دوران مبارزات مردم آفریقا علیه آپارتاید به لحاظ اهمیت فوق‌العاده‌ای كه برای این مبارزه حق طلبانه قایل بود، حتی از منافع مادی خود گذشت و در كنار آنها قرار گرفت.


روحانی ضمن تقدیر و تشکر  از حمایت‌ آفریقای جنوبی از حقوق هسته ای ایران در مجامع بین‌المللی و بویژه در دورانی كه ریاست كشورهای عضو جنبش عدم تعهد در آژانس بین المللی انرژی اتمی را عهده دار بود، گفت: توسعه مناسبات میان ایران به عنوان كشوری مهم در منطقه حساس خاورمیانه و آفریقای جنوبی به عنوان كشوری حائز اهمیت در قاره آفریقا می‌تواند آثار مثبت منطقه ای و بین المللی داشته باشد.


وی با اشاره به فضا و شرایط مناسب برای ایجاد تحرك در روابط تجاری و اقتصادی ایران و آفریقای جنوبی اظهار داشت: اگر چه امروز و بعد از توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌ها علیه ایران، رقابت شدیدی بین كشورهای آسیایی و اروپایی برای انعقاد قرارداد همكاری با ایران وجود دارد، اما ما هیچ‌گاه دوستان صمیمی خود در دوران تحریم را از یاد نمی‌بریم.


روحانی، سوابق و تجربه خوب از همكاری با شركت‌های آفریقای جنوبی در بخش‌های گوناگون از جمله ارتباطات و انرژی را زمینه‌ای مناسب برای توسعه مناسبات برشمرد و اظهار داشت:امروز حجم مبادلات تجاری ایران و آفریقای جنوبی رضایت بخش نیست، اما این امكان وجود دارد كه با استفاده از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود، آفریقای جنوبی به یكی از مهمترین شركای تجاری ایران تبدیل شود.


رئیس‌ جمهوری فعالتر شدن روابط بانك های دو كشور را گامی مهم در جهت سرعت بخشیدن به توسعه مناسبات تهران – پرتوریا دانست و افزود: همچنین بستری مناسب برای ارتقاء روابط دو كشور در بخش انرژی فراهم شده و ما آمادگی داریم علاوه بر كمك به تأمین انرژی آفریقای جنوبی، پروژه‌ها و سرمایه‌گذاری‌های مشترك میان دو كشور را در این بخش توسعه دهیم كه این امر می‌تواند در ارتقاء سطح مناسبات ایران و آفریقای جنوبی تأثیر گذار باشد.


روحانی همچنین با اشاره به تلاش مسئولان برای گسترش همكاری‌ها در حوزه‌های صنعت، معدن، كشاورزی، برق، بیمه، خدمات مالی و بورس و ارائه خدمات فنی – مهندسی، بر ضرورت گسترش و حمایت از همكاری‌ها میان بخش خصوصی دو كشور تأكید كرد.


رئیس‌ جمهوری افزود: ایران و آفریقای جنوبی در بخش های علمی، دانشگاهی، تحقیقاتی، آی تی، بیوتكنولوژی و نانوتكنولوژی می‌توانند روابط و همكاری‌های خوبی با هم داشته باشند كه باعث ارتقای جایگاه و سطح علمی و فناوری دو كشور خواهد شد.


روحانی خاطرنشان كرد: توسعه همكاری‌های مشترك در زمینه حمل و نقل با توجه به جایگاه بنادر آفریقای جنوبی و ایران و قابلیت اتصال به آسیای مركزی، قفقاز، روسیه، چین و اروپای شرقی، می تواند به نفع بخش وسیعی از كشورهای جهان باشد.


رئیس‌ جمهوری جاذبه‌های گسترده طبیعی و تاریخی در ایران و آفریقای جنوبی را پایه‌ای مناسب برای توسعه روابط مردم با مردم و توریسم دانست و گفت: ایران و آفریقای جنوبی در زمینه همكاری‌های اجتماعی می‌توانند روابط خود را ارتقا دهند همچنان كه امروز بخش‌های كشاورزی، درمانی و امدادی ایران در بسیاری از كشورهای آفریقایی مشغول همكاری هستند.
روحانی با تأكید بر ضرورت همكاری ایران و آفریقای جنوبی در زمینه مبارزه با تروریسم به عنوان معضلی بزرگ در آفریقا و خاورمیانه اظهار داشت: برای ایجاد صلح و پایداری ثبات در منطقه نیاز به همكاری و همدلی همه كشورها داریم.


رئیس‌ جمهوری ضمن استقبال از ایجاد تحرك در روابط تهران – پرتوریا، اظهار داشت: دو دولت باید در مسیر توسعه همكاریهای مشترك، بخش خصوصی خود را فعال و از آنها حمایت كرده و مشكلات را حل و فصل كنند.

** آفریقای جنوبی مصمم به ارتقای روابط راهبردی با ایران است
رئیس جمهوری آفریقای جنوبی نیز در این نشست ضمن تشكر از میهمان‌نوازی و استقبال گرم از هیأت آفریقای جنوبی در تهران، گفت: جمهوری اسلامی ایران به لحاظ موقعیت و روابط دیرینه‌ای كه با آفریقای جنوبی داشته، برای ما حائز اهمیت است.


'جاكوب زوما' با تقدیر از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران در دوران مبارزات مردم این كشور علیه آپارتاید، خواستار تحكیم روابط و مناسبات همه جانبه با جمهوری اسلامی ایران شد.


وی امضای توافق‌نامه‌ها و اسناد همكاری را موجب تقویت دوستی‌ها و روابط میان دو كشور و دو ملت دانست و افزود: آفریقای جنوبی به طور كامل به نقش راهبردی جمهوری اسلامی ایران در منطقه واقف است و موفقیت این كشور در مذاكرات هسته‌ای و برداشته شدن تحریم‌ها، موفقیتی برای همه كشورهای مستقل است و این پیروزی منعكس كننده سیاست‌های خردمندانه دولت ایران است.


رئیس‌ جمهوری آفریقای جنوبی افزود: این توافق تاریخی ضرورت رسیدن به راه حل پایدار از طریق مذاكره و دیپلماسی را به اثبات رساند و نشان داد كه مسایل از طریق جنگ و درگیری راه به جایی نخواهد برد.


'زوما' با بیان این كه ایران موقعیت محوری و راهبردی در منطقه داشته و گذرگاهی مطمئن برای رسیدن به اروپا و آسیا است، گفت: با تقویت روابط اقتصادی و تجاری ایران و آفریقای جنوبی، پتانسیل‌های بزرگ اقتصادی و شگرفی میان آسیا و آفریقا ایجاد خواهد شد كه در این راستا باید بخش خصوصی و فعالان اقتصادی دو كشور را بیش از گذشته فعال كنیم.


رئیس‌ جمهوری آفریقای جنوبی با اشاره به ضرورت توسعه همكاری‌ها و مناسبات همه جانبه با جمهوری اسلامی ایران تأكید كرد: آفریقای جنوبی مصمم است تا روابط با جمهوری اسلامی ایران را به سطحی راهبردی ارتقاء دهد.


وی همچنین بر ضرورت تقویت همكاری و همفكری دو كشور در سازمان‌های بین‌المللی از جمله عدم تعهد، در راستای تقویت صلح و امنیت بین‌المللی تأكید كرد و افزود: تبادل نظر پیرامون مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی می‌تواند راهگشای روابط دو كشور باشد.

 

 


منبع : ایرنا

 

 

 

برچسب‌ها:

نظر خود را اضافه کنید.

0

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد
IMAGE
احمدی نژاد 12 هزار میلیارد تومان محکومیت مالی در دیوان محاسبات دارد
1395-07-07
  احمدی نژاد 12 هزار میلیارد تومان محکومیت مالی در دیوان محاسبات دارد     محمود صادقی، رئیس فراکسیون شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد و انضباط مالی گفت: طبق اعلام دادستان دیوان محاسبات در جلسه هیات رئیسه این فراکسیون دولت گذشته 48 هزار میلیارد تومان محکومیت مالی قطعی در دیوان محاسبات دارد که 12 هزار...
IMAGE
کاهش قاچاق کالا از 20 میلیارد دلار به 15 میلیارد دلار
1395-07-12
  کاهش قاچاق کالا از 20 میلیارد دلار به 15 میلیارد دلار علی لاریجانی امروز (دوشنبه) در جلسه شورای اداری قم در سالن همایش‌های مرکز آموزشی و پژوهشی عمار، افزود: در این زمینه اقدامات ارزشمندی صورت گرفته که میزان قاچاق از 20 میلیارد دلار به 15 میلیارد دلار کاهش یافته و رقم قابل توجهی است. وی ادامه داد: با...
IMAGE
جاش ارنست: آمریکا پس از آزادی زندانیان، 1.3 میلیارد دلار را پرداخت کرد
1395-06-06
  جاش ارنست: آمریکا پس از آزادی زندانیان، 1.3 میلیارد دلار را پرداخت کرد سخنگوی کاخ سفید ادعا کرد که واشنگتن چند روز پس از آزادی زندانیان آمریکایی 1.3 میلیارد دلار سود قرارداد 400 میلیون دلاری تسلیحاتی پیش از انقلاب را به ایران پرداخت کرده است. جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید روز پنجشنبه در نشست خبری به...
IMAGE
اعدام قاتل رئیس دادگستری روانسر کرمانشاه
1395-05-21
اعدام قاتل رئیس دادگستری روانسر کرمانشاه قاتل شهید سلیم قنبری رییس فقید دادگستری شهرستان روانسر، صبح امروز پنجشنبه (21 مرداد) به دار مجازات آویخته شد. در این مراسم محمدرضا عدالتخواه رییس کل دادگستری استان، مجتبی ملکی دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه و جمعی از مسئولین استان و شهرستان روانسر حضور داشتند....
IMAGE
پزشکیان: اگر دولت احمدی نژاد روی کار بود، قیمت دلار 10 هزار تومان بود
1395-06-17
  پزشکیان: اگر دولت احمدی نژاد روی کار بود، قیمت دلار 10 هزار تومان بود نائب رییس مجلس شورای اسلامی گفت: قرار بود جامعه را اصلاح و فساد و فحشا را ریشه کن کنیم و رشوه و رانت و قاچاق نداشته باشیم ولی متاسفانه هنوز هم شاهد مشکلات این چنینی در کشور هستیم. اگر شفافیت مالی در کشور وجود داشته باشد امکان ندارد که...
IMAGE
زیان 30 میلیارد دلاری از آلودگی هوا
1395-08-03
  زیان 30 میلیارد دلاری از آلودگی هوا معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: مردم ما سالانه حدود ۳۰ میلیارد دلار از ناحیه آلودگی هوا خسارت می‌بینند. وی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی که برای دفاع از کلیات لایحه هوای پاک حضور یافته بود، با اشاره به وضعیت آلاینده های طبیعی و غیرطبیعی در...
IMAGE
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس: دلار باید از اقتصاد ایران حذف شود
1395-08-03
  رییس کمیسیون اقتصادی مجلس: دلار باید از اقتصاد ایران حذف شود محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: سایه دلار را از سر اقتصاد ایران برداریم. محمدرضا پورابراهیمی در نشست کمسیون اقتصادی مجلس با مدیران و فعالان اقتصادی شهرستان خوی و چایپاره اظهار کرد: باید تلاش شود قوانین بانک مرکزی در...
IMAGE
یک مقام نظامی آمریکایی: برخی اقدامات ایران تحریک آمیز است
1395-06-11
یک مقام نظامی آمریکایی: برخی اقدامات ایران تحریک آمیز است فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه با اشاره به رویارویی اخیر قایق‌های تندروی ایرانی با نیروی دریایی آمریکا در آب‌های خلیج فارس مدعی شد: این اقدامات نگران کننده است و می‌تواند منجر به بروز یک درگیری خظرناک شود. خبرگزاری آسوشتیدپرس:...
IMAGE
انتقاد رییس جمهور به لغو کنسرت در مشهد
1395-06-01
انتقاد رییس جمهور به لغو کنسرت در مشهد رییس جمهور با بیان اینکه بی قانونی خوب نیست و بی قانونی به نام دین و دلسوزی بدتر است گفت: افتخار ما این است که کشورمان کشور قانون است و امام (ره) بارها بر اینکه حکومت اسلام و جمهوری اسلامی حکومت قانون است تاکید کردند چرا که اگر قانون زیر پا رود سنگ روی سنگ بند...
IMAGE
از حمایت توافق هسته ای پشیمان نیستم
1395-07-15
  از حمایت توافق هسته ای پشیمان نیستم مایکل بنت، سناتور ارشد آمریکایی گفت که هیچ پشیمانی از حمایت از توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵‌ ندارد. پایگاه خبری واشنگتن فیری بیکن: مایکل بنت، سناتور دموکرات ارشد آمریکایی ضمن اعلام دوباره حمایتش از توافق هسته‌ای که سال گذشته میان ایران و قدرت‌های جهان...
hit tracker